נתקעתם עם הרכב באמצע הדרך? כך עליכם לפעול

גם אם אתם הנהגים הזהירים בעולם, ומקפידים על טיפול נאות לרכבכם הפרטי, החל מטיפול עשרת אלפים תקופתי ועד רכישת ביטוח מקיף, ביום מן הימים גם אתם תתקלו בסיטואציה בה רכבכם ייעצר באמצע נסיעה ללא סיבה ברורה. כאשר הרכב נתקע, או מתחיל להאט במהירות, חשוב מאוד לא להיכנס לפאניקה, ולפעול באופן שקול. במאמר זה נפרט על מספר צעדים שחשוב לנקוט במהירות.

 

אזהרת נהגים אחרים

העצירה של רכבכם אינה הבעיה הראשונית והחמורה ביותר הניצבת בפניכם. הבעיה הדחופה בהרבה היא החשש מפני תאונה עם נהגים אחרים, אשר אינם מצפים לרכב עומד על כביש מהיר. הפעולות הראשונות שיש לבצע לאחר שהרכב נתקע, הן קודם כול לפנות את כלל הנוסעים מהכביש, ולהוריד אותם מעבר לגדר ההפרדה. הנהג עצמו חייב ללבוש אפוד צהוב זוהר שנמצא בתא הכפפות של כל רכב, ולהציב משולש אזהרה במרחק מאה מטרים מנקודת העצירה של הרכב. אם אתם יודעים כיצד לעשות זאת, תוכלו לדווח על העצירה שלכם ב-WAZE, כך שנהגים אחרים יקבלו אוטומטית הודעה על רכב שעומד בצד הדרך בצורה מסוכנת.

 

עצירה במקום בטוח בצד הדרך

חלק גדול מהכבישים המהירים בישראל, כמו כביש שש למשל, כמעט ולא כוללים מפרצי עצירת חירום, כמו אוטוסטרדות דומות באירופה. העצירה במקום בטוח בצד הדרך עלולה להיות מאתגרת, בעיקר אם התקלה ברכב מחייבת לעצור מהר ככל האפשר. סדר העדיפויות שלכם בכל מה שקשור לאיתור מקום עצירה בטוח, הוא מפרץ חניה מאורגן, ירידה מהכביש לשטח עפר שטוח, ורק אם אין ברירה – עצירה בצד הכביש עצמו. אם אתם חייבים לעצור בצד הכביש המהיר, אל תסמכו רק על משולש האזהרה שהצבתם. התקשרו למשטרה, וספרו לה שאתם עומדים בצורה מסוכנת בלי יכולת להזיז את הרכב. המשטרה תגיע ותאבטח אתכם על ידי הנחיה של שאר תנועת המכוניות והנהגים בכביש הרחק  מכם.

 

בדיקה זריזה של הצמיגים וטמפרטורת המנוע

לאחר שעצרתם באופן בטוח, הגיע השלב לבחינה זריזה של הרכב. גם אנשים ללא מומחיות והבנה בנושא, יוכלו לאתר את התקלות העיקריות והנפוצות יחסית. בחנו בנפרד כל צמיג וצמיג, ובדקו בעזרת הרגל האם הוא עדיין מלא באוויר. נסו להשוות את הגובה של הרכב בכל אחד מהרביעים, כדי לאתר צמיג אשר יצא ממנו רוב האוויר. אם הצמיגים נראים בסדר, הגיע הזמן לבחון את מנוע המכונית. אם אתם חוששים לפתוח את המנוע, נסו לחוש בידכם האם הטמפרטורה של המנוע חמה במיוחד. יתכן ומילוי מיכל מי הקירור של המנוע בעזרת מספר בקבוקי מים גדולים, יאפשר לכם להמשיך בנסיעה אל אתר עצירה בטוח יותר.

 

הזמנת שירותי גרירה

הזמנת שירותי גרירה לרכב צריכה להיעשות בתיאום עם חברת הביטוח שלכם. אם ברשותכם ביטוח מקיף לרכב, כדאי מאוד שתתחילו בצלצול אל חברת הביטוח ודיווח על הסיטואציה. הפעלת ביטוח מקיף תקל עליכם לאתר גרר קרוב, ותסייע לכם לעבור את המשבר במהירות הרבה ביותר. מעבר לשירותי הגרירה המהירים, תקשורת עם חברת הביטוח תאפשר לכם לחסוך המון מאמץ וטפסים לאחר מעשה. חברת הביטוח לרוב תדרוש מכם לספק לה מידע על הנסיבות שהובילו לעצירה, כמו גם תיעוד שלה. לעיתים, לאחר הטלפון אל חברת הביטוח, תופנו באופן מיידי אל מוסך העובד עם חברת הביטוח, שיתקן את רכבכם במהירות, ויעניק לכם רכב זמני שתוכלו לחזור באמצעותו הביתה. זכרו, טלפון מהיר אל חברת הביטוח יכול לחסוך לכם זמן המתנה ארוך ומתיש על הכביש עד הגעת החילוץ.