מה ההבדל בין ביטוח חובה לרכב לביטוח מקיף לרכב?

רכשתם רכב חדש, קודם כל תתחדשו! שמחים בשבילכם, אך כעת אתם עומדים מבולבלים מול עולם ביטוחי הרכב ולא יודעים מאיפה להתחיל? בשביל זה אנחנו פה. מהו ביטוח חובה ומהו ביטוח מקיף ומה כל אחד מכסה?

ביטוח חובה

ביטוח רכב חובה מיועד לכסות נזקי גוף שנגרמו עקב פגיעה בתאונת דרכים על ידי כלי רכב. רכישת הביטוח היא חובה, וכל מי שלא רוכש ביטוח רכב ונוהג ברכב שאיננו מבוטח מוכר כעובר על החוק וצפוי לענישה. בהתאם לשמו, ביטוח רכב חובה איננו דבר שניתן לפסוח עליו לפני העלייה על הכביש. על פי חוק "ביטוח רכב מנועי" על ביטוח הרכב לעמוד בתנאים הבאים –

  • עליו לבטח את בעל הרכב והנוהג בו – מפני כל חבות שהם עשויים לחוב לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ומפני חובה אחרת שהם עשויים לחוב בשל נזק גוף שנגרם לאדם על ידי השימוש ברכב מנועי או עקב השימוש בו.
  • הפוליסה תכסה אף מפני כל חבות בשל נזק גוף שנגרם לאדם, כולל הנוהג ברכב בתאונת דרכים.

ביטוח רכב חובה נועד לייצר הגנה לכלל מי שנמצא בסיכון לפגיעה בתאונת הדרכים ולא רק לרוכש הביטוח נקודתית כדוגמת הולכי רגל או רוכבי אופניים.

הביטוח מכסה את האנשים פנימית וחיצונית לרכב. בחוק " ביטוח הרכב המנועי" מוגדרים בפירוט הפיצויים וגודלם לעניין פגיעה בתאונת דרכים זו או אחרת. למעט מקרים נקודתיים וספציפיים מאוד, קבלת הפיצויים איננה מותנה בקבלת והוכחת האשמה מצדו של הנפגע.

ביטוח מקיף

ביטוח רכב מקיף  ורחב מספק כיסוי מפני כל סוגי הנזקים העלולים להיגרם לרכבנו מכל סיבה מהמוצגות כאן: פגיעה בתאונה, גניבה או ניסיון גניבה, נזקי טבע, אש ועוד. מעבר לכל אלה, הוא מספק כיסוי גם לנזקים שנגרמו לרכב ולרכוש של צד שלישי כתוצאה משימוש ברכב שלנו, לרבות כיסוי הוצאות משפטיות במקרה שצד שלישי יתבע אותנו.

בתחום ביטוחי הרכב קיים ביטוח החובה המוכר, אותו מחויבים כל בעל או בעלת רכב מכל סוג לרכוש על פי חוק. פוליסת ביטוח רכב חובה מספקת הגנה מפני נזקי גוף לנהג הרכב, לנוסעים ברכב ולמשתמשי הדרך האחרים – נהגים והולכי רגל, עקב תאונה הנובעת משימוש ברכב. ביטוח רכב חובה הינו הביטוח הבסיסי והראשוני ביותר. רכישתו של ביטוח הרכב הבסיסי הינה חובה על מנת למנוע מצבים בהם אזרחים בעלי רכבים לא יוכלו לקבל טיפול רפואי ושאת עלותו יוכלו לממן. לעומתו של ביטוח החובה, ביטוח רכב מקיף מספק הגנה מפני נזקי רכוש לרכב המבוטח או לרכוש צד שלישי שנפגע בעקבות שימוש ברכב המבוטח (צד ג').

הביטוח המקיף מגדיל את האחריות על הנושאים הבאים:

  • מקרים של נזקי פגיעה בזדון ובמכוון.
  • נזקים בדמות אירועי טבע בלתי צפויים.
  • ביטוח צד ג' למקרה של פגיעה ברכב או רכוש של אדם חיצוני.
  • נזקי תאונות.
  • אובדן מוחלט- "טוטאל לוס".